Interj
Peter Cooper 2005.08.31. 11:31
Beszltek gesztivel.Most elolvashatjtok!
Geszti Pter (polihisztor)
PeterC: Kzismert j kapcsolatod desanyddal. Ez mindig gy volt, vagy azrt a kamaszkor kztetek is okozott problmkat?
Geszti Pter: Nekem a poszt-kamaszkoromban kemnyedett fel az anymmal val viszonyom, mert gy huszonngy, huszont krl kezdtem rla "levlni" - volt egy-kt nehz vnk. Akkor alapveten nem rtettk egymst, mert ha n valamire azt mondtam, hogy kocks s zld, akkor biztosan azt mondta, hogy nem, az piros s gmbly, folyamatosan elbeszltnk egyms mellett. Ez aztn hamarosan vget rt, azt hiszem azrt, mert bennem talakult az anymrl alkotott kp - kezd felnttknt megtanultam t jobban szeretni.
Ami a klasszikus kamaszkort illeti, nem nagyon akadtak konfliktusaink, hacsak az nem, hogy llandan hangosan ordttattam otthon a Tesla lemezjtsz-Videoton erst szuperszettet, mikzben mgonddal vettem fel a Poptarisznybl a klfldi szmokat. Ezeket utna el is gyakoroltam: volt kt dobverm, s ssze-vissza pfltem az elrhet prnkat, kanapkat s vletlenszeren elm kerl btorldozatokat. E mellett mg az okozott nmi feszltsget, ami szerintem klasszikus kamaszkori gond, hogy a gravitci mindig a legfurcsbb helyeken gyakorolta hatst a ruhadarabjaimra. Mindig lehetett ltni, hogy merre jrtam.
PC: Hogyan lted meg azt, hogy gyerek-sznsz voltl? Mennyire rintette ezt az idszakot?
GP: Ezt mr kevsb, mert msodikos gimnazista koromra befejeztem, akkor mr inkbb a karatzs s a zene foglalta le az letemet: Berkes Gbor bartom Lobog nev jazz-rock zenekart elksrtem minden fellpsre. Ha kellett, roadoltam (cipeltem a hangszereket s hangfalakat), ha kellett, akkor rajongtam, ha kellett, akkor klt hoztam nekik a bfbl - gy telt el a kamaszkorunk sszes legszebb nyara.
Addig sem gondoltam azt, hogy n egy nagyon klnleges gyerek vagyok, csak mert gyereksznsz vagyok. Belm gett egy-kt mondat, amit idsebb sznszektl, szinkronrendezktl hallottam: azrt mert valaki gyereksznsz, mg egyltaln nem biztos, hogy sznsz lesz belle. Az nem egy automatikus fejldsi fzis a gyereksznszet utn. Ezrt gy dntttem, jobb jtknak tekinteni az egszet, rendkvl lveztem - st, gyakorlatilag mindent, ami ksbb trtnt velem az letben, ennek az idszaknak ksznhettem. Olyan gazdagon burjnz kulturlis trbe kerltem - sznszek, rk, rendezk trsasgba, jobbra az desapmnak ksznheten, aki a televziban s a rdiban dolgozott - ami meghatrozv vlt ksbb az letemben.
PC: A tanrokkal mi volt a helyzet? k azrt nem mindig tolerljk az ilyen elfoglaltsgokat, a npszersget.
GP: Tnyleg lazbb volt az letem, mint egy tlag-dik, de azrt figyelmeztettek a szleim s a tanraim is, hogy az els dolog mindig a tanuls s nincs mese. Akkor egy csodval felrt, hogy egy mozi-film forgatsa miatt nyolc napot hinyozhattam egyszer az iskolbl. Mondtk is azonnal, hogy ezt majd be kell hoznom.
n leginkbb arra emlkszem, akrmilyen gyerek-sztrocska is voltam, hogy llandan szenvedtem a matematikval, a matematiktl. Inkbb ez maradt meg az iskols veimbl: a reltrgyakkal folytatott llhbor. gy gondoltam, az valami isten-tka rajtam, hogy nekem ezzel kell foglalkoznom.
PC: Azrt rdekesen alakult a sorsod, hiszen "tbbek kztt" zletember is vagy, akinek szksge van minderre...
GP: Brmilyen hihetetlen - br rlam nagyon sokan gondoljk, hogy zletember vagyok - ez csak rszben igaz. Pldul semmifle szerzdst nem szoktam ktni, semmilyen szmlt nem szoktam kitlteni, s viszonylag ritkn osztok-szorzok. Mindig megtallom magam mell azokat az embereket, akik mindezt elvgzik.
PC: Tulajdonkppen mivel is foglalkozol?
GP: Nagyon sok mindennel: alapveten tleteket tlk, amiket szeretek megvalstani - ez lehet egy zenekar, egy musical, egy filmforgatknyv, vagy akr reklmkampny. Ugyanakkor mindig vannak kzben olyan szakaszok is az letemben, amikor elmlylni akarok, elvonulok s rok. Ilyenkor a szvegri, dalszvegri energiimat mozgatom. ltalban elkpzelek valamit magam eltt, mint egy jtkot, amivel j volna jtszani, aminek van eszmei, helyenknt erklcsi s egybknt anyagi haszna is - nagyjbl ez a fontossgi sorrend. Soha nem azt szmolom ki elszr, hogy mennyit fog hozni a konyhra, hanem, hogy mekkora lmny, mekkora rm lesz msoknak s nekem. Ma mr arra is gondolok, mi az, ami ebbl megmarad eszmei rtkknt, s nem avul el gyorsan. Ugyanis sok porlkony mfajjal foglalkozom.
PC: Mostanban mi az, amit megvalstasz az lmaid kzl?
GP: A legjabb tletem az, amit pr nappal ezeltt jelentettek be, hogy jvre Nyugdjas-szigetet szeretnk szervezni. Ezt mr le is vdettem, s el kezdtem elkszteni. Magyarorszgon ugyanis minden kereskedelmi mdium, minden termkeket forgalmaz cg nagyjbl a 18-49 ves korosztlyra "l", ez olyan mintha tven v felett az emberek megsznnnek ltezni. Az desanym is ebbe a "nem-ltez" korosztlyba tartozik, vagy Dorka (Gryllus Dorka, a felesge - szerk.) nagyszlei is, s mg nagyon sok ids ember, akiket szeretek. Arra gondoltam, hogy nekik is lehetne valamit kitallni, nekik mirt ne legyen "egy ht nyugodt lt" az letkben?!
PC: A fejldsllektan gy tartja, hogy az ember gy tizenkt vesen rkezik az n. "grandizus n" korszakba, amikor tzolt akar lenni, katona, vadakat terel juhsz - lehetleg egyszerre... Nlad gy ltom, hogy ez...
GP: Nem mlt el!
PC: s te mr tudod, hogy mi leszel, ha nagy leszel?
GP: Egyszer beszlgettnk Szeg Andrs bartommal, s azt mondtam neki, nha nem tudok elszmolni magamban azzal, nekem mifle tlentumom is van igazbl. Vajon letemben ltrejn-e valaha a "nagy m"? Azt mondta nekem, nem biztos, hogy igazam van, ha gy gondolkodom. Lehet, hogy az ember egsz lete tekinthet egy egsznek, s a sok rsz dologrl, egyszer sszeolvasva, kiderl, azrt itt szletett "valami". Nem felttlenl kell az embernek a "nagy mre" trekednie, hanem az nmegvalstsnak egy olyan szintjn kell mozognia, amiben jl rzi magt, amiben boldog s gy gondolja, hogy hasznos dolgokat tesz.
Ilyen rtelemben engedem meg magamnak azt a luxust, hogy igen, n mg tizenkt ves vagyok s ameddig lehet maradok is. Ez egy adomny, ha ilyen tud valaki maradni - gy rzem -, s az let ezt nagyon kevs embernek engedi meg.
|